3 in 1 Color Doppler Wireless Ultrasound Scanner SIFULTRAS-3.32
Elements: 192.
Display Mode : B, BM, And Color, PW, PDI.
Display Depth : Convex 90/160/220/305mm // Linear 20/40/60/100mm.
Scan Angle And Width : Convex 50 Degrees // Linear 40mm // Phased Array 80 Degrees.
Frequency : Convex Probe 3.5/5MHz // Linear Probe 7.5/10MHz.
Certificationsย : FDA, CE, ISO13485.
For quantity discounts Please call : +1-323 988 5889.
10 ร— Trees planted for one purchased item.
3 in 1 Color Doppler Wireless Ultrasound Scanner
SIFULTRAS-3.32
SIFULTRAS-3.32 3 in 1 Color Doppler Ultrasound scanner provides qualitative and quantitative data. Thanks to its smaller footprint it aids in the evaluation of soft tissues, joints, nerves, and muscles. Further, this multi-use ultrasound scanner is also a highly effective POC ultrasound scanner.
3 in 1 Color Doppler Wireless Ultrasound Scanner SIFULTRAS-3.32 portable
ย  ย  ย  ย Color Doppler Mode is needed to:
  • Give a visual overview of flow within the vessel or heart.
  • Rapid identification of vessels, valves, and turbulent flow.
  • Evaluate flow direction and velocity.
  • Guidance for reproducible quantification of flow velocities using Pulsed-Wave Doppler.
  • Locate the area of stenosis or thrombosis.
  • Determine the existence and amount of arterial plaques and associated turbulent flow.
  • Find small vessels such as mouse coronary arteries, and femoral and arcuate arteries.
  • Evaluate blood flow after a stroke or other cases due to impaired blood flow.
ย  ย  ย  ย Uses Of SIFULTRAS-3.32:
ย  In Obstetrics And Gynecology:
The Doctor can use the 3 in 1 Ultrasound Device To:
  • Create Real-Time Visual Images Of The Developing Embryo Or Fetus In Its Mother’s Uterus.
  • Determine the timing and progress of the pregnancy.
  • Perform Fetal Morphology Assessments.
  • Follow up on the health and development of the embryo or fetus.
ย  In Vascular Surgery:
  • Evaluate the body’s circulatory system.
  • Helps Identify Blockages In The Arteries And Veins.
  • Helps The Doctor Detect Blood Clots.
ย  In Cardiology:
  • Evaluating the structure and function of the heart and associated vessels.
  • Determine the ratio of blood velocity of the heart’s mitral valve and mitral annulus.
ย  In Anesthesia And Intensive Care:
  • Guidance for difficult venous access.
  • Epidural space identification in cases of difficult anatomy.
  • Delineating Nerve Plexuses for Chronic Nerve Blocks.
  • For Regional Anesthesia.
  • Ultrasound Guided Needle Insertions.
ย  In Urology:
  • Evaluation of Infertility.
  • Evaluation of the Female Urethra
  • Evaluation of blood flow in urological organs.
ย  ย  ย  ย Features:
  • Working System: Apple iOS and Android, Windows.
  • 3 Scanning Modes: Convex, Linear, Phased Array.
  • Rechargeable by Wireless Charger (2 Hours).
  • Puncture Assistย Feature (Needle Point Guide).
  • Easy to Use.
  • Light-Weight Device.
ย  ย  ย  ย Specifications:
โ€ข Frequency: R60 Convex / Phased array probe 3.2MHz / 5MHz,
L40 Linear probe 7.5MHz / 10.0MHz
โ€ข Scan angle and width: convex 45ยฐ, Phasedarray 60ยฐ,ย  linear 40mm
out-of-plane puncture guidelines, automatic blood vessel measurement,
and the enhancement function of needlepoint development.
โ€ข Dimension: 156ร—60ร—20mm
Scan Results:
3 in 1 Color Doppler Wireless Ultrasound Scanner SIFULTRAS-3.32 Results